Wartość rynkowa nieruchomości stanowi szacunkową kwotę, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych pomiędzy kupującym a sprzedającym, którzy mają stanowczy zamiar zawarcia umowy, działając z rozeznaniem i postępują rozważnie oraz nie znajdują się w sytuacji przymusowej.
Z ekonomicznego punktu widzenia wartość nieruchomości to efekt rozwiązania sytuacji konfliktowej/problematycznej, która jest zależna od zachowania (grania) uczestników rynku nieruchomości (graczy). Tak proces wyceny postrzegany jest z perspektywy teorii gier, która to dotyczy podejmowania decyzji w warunkach interaktywnych, w oparciu o modele matematyczne. Oznacza to, że „rozwiązanie” sytuacji konfliktowych albo współpracy, przez konkretną osobę uzależnione jest od decyzji podjętych przez innych.
Rolą rzeczoznawcy w procesie wyceny nieruchomości jest umiejętne odkrywanie i interpretowanie informacji dostarczanych przez rynek nieruchomości oraz sztuka postawienia się w miejscu uczestników/konsumentów transakcji (sprzedającego i kupującego), aby przewidzieć ich działania, przy założeniu że każdy z nich zachowuje się racjonalnie w celu osiągnięcia ich subiektywnej wiązki użyteczności:
- sprzedający – ustalona kwota pieniężna;
- kupujący – cechy, użyteczności danej nieruchomości.
Użyteczności/cechy danej nieruchomości decydują o jej wartości. Często cechy te są subiektywnie, odmiennie ocenianie (wyceniane) przez strony transakcji. Istotę wartości nieruchomości w rozumieniu teorii gier można zobrazować graficznie:
Podsumowując, można przyjąć założenie, że wynik końcowy szacowania wartości rynkowej nieruchomości, to określenie „równowagi”, gdzie strategie graczy (sprzedającego i kupującego) zbiegają się w jednym punkcie (R/R).